// Parts Catalog
RESIDENTIAL BEARING BRACKET
4.0mm heavy residential bearing bracket with 1-inch bearing. 85mm offset. Available in 5 height options A–E.

Specifications
| Thickness | 4.0mm |
| Sides | Left and right |
| Bearing | 1 inch installed |
| Bearing Center Distance | 85mm |
| Height A | 86mm |
| Height B | 111mm |
| Height C | 127mm |
| Height D | 152mm |
| Height E | 190mm |
Bracket Series
CH1115
Residential Bearing Bracket
Heavy residential bearing bracket with 1-inch bearing installed. 4.0mm thickness for increased rigidity. 85mm from wall flange to bearing center. Available in 5 height options A through E.